Ubodzy jeszcze bardziej biednieją. To dramatyczna rzeczywistość, która wynika z najnowszego raportu Federacji Polskich Banków Żywności. W ciągu ostatniego roku sytuacja ekonomiczna prawie 78% osób ubogich, korzystających z bezpłatnej żywności, znacząco się pogorszyła. Dla większości z nich inflacja stała się przyczyną dramatycznej sekwencji zdarzeń - aż sześć na dziesięć osób musi się zadłużyć, aby samodzielnie zakupić jedzenie. Tylko co czwarta osoba może sobie codziennie pozwolić na pełnowartościowy posiłek.
Niedożywienie i Głód w Polsce: Pobierz pełny raport tutaj.
Dramatyczny Wizerunek Ubóstwa w Polsce
Badanie "Niedożywienie i Głód w Polsce", przeprowadzone przez Federację Polskich Banków Żywności wśród osób doświadczających ubóstwa, pokazuje nam niepokojący obraz. W roku 2022, około 1,4 miliona osób skorzystało z pomocy organizacji charytatywnych w postaci darmowych paczek żywnościowych. W tej trudnej sytuacji znajdują się zwłaszcza seniorzy, dzieci, osoby z niepełnosprawnościami oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci. Zaskakujące jest to, że to rodziny z jednym rodzicem są najbardziej narażone na niedożywienie. Szczególnie pracownicy otrzymujący płacę minimalną w dużych miastach są dotknięci tym problemem, gdzie ceny towarów i usług są najwyższe.
W gospodarstwach domowych aż 53% badanych osób boryka się z brakiem środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb, w tym zakup żywności. Ponad 80% z nich odczuwało przynajmniej raz w ostatnim roku głód, którego nie mogli zaspokoić ze względów finansowych. Dla 56% z nich taka sytuacja była stała.
Ponadto sześć na dziesięć osób musi pożyczyć pieniądze, aby zakupić jedzenie. To prowadzi do rezygnacji z zakupu wielu grup produktów, takich jak ryby (ponad 60% badanych), mięso i wędliny (53%), a nawet warzywa (prawie 41%). Cukier, słodycze i napoje, w tym kawa i herbata, również znika z listy zakupów.
Niedożywienie i jego konsekwencje
Niedożywienie to nie tylko problem braku jedzenia, ale także braku dostępu do żywności o odpowiedniej jakości. Niedożywienie jakościowe wpływa bezpośrednio na zdrowie, może prowadzić do anemii, cukrzycy i innych chorób. Paradoksalnie, prowadzi także do nadwagi i otyłości, zwłaszcza u dzieci, które jedzą żywność o niskiej wartości odżywczej, bogatą w przekąski i słodycze.
Wspólnie możemy zmienić sytuację
W obliczu rosnących kosztów utrzymania, coraz więcej osób potrzebujących zgłasza się po pomoc do organizacji charytatywnych. Jednak istnieją też barierki, które nie pozwalają wielu potrzebującym skorzystać z pomocy. Czasami to wstyd, innym razem brak informacji, a także bariera biurokratyczna. Kobiety, które często czują się najbardziej odpowiedzialne za wyżywienie rodziny, mogą być dodatkowo obciążone zarządzaniem ograniczonymi finansami.
To ogromne wyzwanie społeczne, któremu musimy stawić czoła. Musimy zrozumieć, że niedożywienie to problem, który dotyka nie tylko najuboższych, ale także osoby pracujące, seniorów i dzieci. To, co możemy zrobić, to zrozumieć, że jest to problem społeczny, który wymaga naszej uwagi i działania.
Pobierz pełny raport i dowiedz się więcej.
Raport Federacji Polskich Banków Żywności dostarcza głos ubogim, aby stali się widzialni i słyszalni. To pierwsze tak kompleksowe badanie zjawiska niedożywienia w Polsce. Musimy działać razem, aby pomóc tym, którzy cierpią z powodu braku jedzenia.
Banki Żywności to ogólnopolska sieć 31 organizacji charytatywnych, które od 25 lat pozyskują żywność od biznesu i przekazują ją osobom potrzebującym. Działają przeciwko marnotrawieniu żywności i starają się zaspokoić głód w Polsce.
Bądźmy razem w walce z niedożywieniem i głodem. Ty też możesz się do tej walki włączyć. Dołącz do osób, które wesprą w sklepach Świąteczną Zbiórkę Żywności w dniach 24-25.11.2023 r.
Będziemy o niej na bieżąco pisać na naszym Fan Page'u na Facebooku TUTAJ>> Zaobserwuj nas, aby dowiadywać się o szczegółach akcji.
Siedziba
ul. Kwiatowa 2
83-110 Tczew
Korespondencja / magazyn
Rukosin 4
83-113 Turze
Informacje
KRS 0000164712
NIP: 5932379609
REGON: 192924175
Nr konta: Santander 05 1090 2620 0000 0001 4207 6178
Centrala
tel. (58) 588 70 06
biuro.tczew@bankizywnosci.pl
(Pon. - Pt. 7:00 - 15:00)
Koordynacja POPŻ
Maria Jankowska
tel. (58) 588 70 06
maria.jankowska@bankizywnosci.pl
Dystrybucja POPŻ
Justyna Nibus
tel. (58) 588 70 06
justyna.nibus@bankizywnosci.pl
Skontaktuj się z nami
Kontakt do Banku Żywności w Tczewie
Żywność przekazują
Partnerzy wspierający
Partnerzy strategiczni
Bank Żywności w Tczewie z siedzibą w Rukosinie 4 (83-113 Turze), NIP: 5932379609, REGON: 366714641, adres e-mail: biuro.tczew@bankizywnosci.pl, tel. kontaktowy: (58) 588 70 06
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione.
Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz)
Realizacja: Consulting Adam Plutowski