To może Cię zainteresować
Ostatnie aktualności
Materiały do pobrania:
Wartość darowizny podlegającej zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów będzie ograniczona do wysokości kosztów wytworzenia lub nabycia darowanych artykułów.
Zachęcamy wszystkich producentów i przedsiębiorców do przekazywania artykułów spożywczych Bankowi Żywności.
Codziennie do magazynów Banków żywności przyjeżdżają stowarzyszenia i fundacje po żywność dla swoich podopiecznych. Ze wsparcia żywnościowego Banków żywności korzystają rodziny wielodzietne, osoby bezrobotne, bezdomne, niepełnosprawne, wychodzące z nałogów i wiele innych, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Banki żywności wspierają żywnością zarówno seniorów, dorosłych jak i dzieci.
To jednak nie wszystko. Darowizny żywności pozwalają także na:
- Zwolnienie z podatku VAT – darczyńca żywności na rzecz organizacji pożytku publicznego zwolniony jest z obowiązku odprowadzania podatku VAT od darowizny,
- jeśli darowizna będzie przeznaczona na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację.
- Zaliczenie wartości darowizny żywnościowej do kosztów uzyskania przychodu – każdy przedsiębiorca, który przekaże darowiznę Bankom Żywności, może cenę jej nabycia lub koszt jej wytworzenia zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, a tym samym pomniejszyć podstawę podatku CIT.
Bank Żywności rejestruje w systemie magazynowym darowizny zgodnie z dokumentem otrzymanym przez darczyńcę i potwierdzonym przy odbiorze darowizny.
Pozwala to na pełną przejrzystość dystrybucji darowizn.
Na potwierdzenie przekazania produktów do Banku Żywności przedsiębiorca otrzymuje protokół zdawczo-odbiorczy, dokument WZ (wydania z magazynu), fakturę wewnętrzną lub umowę darowizny.
- produkty świeże i sezonowe jak pieczywo, owoce, warzywa,
- produkty nietrwałe lub wymagające warunków chłodniczych, np. jogurty, sery, masło, mięso czy wędliny,
- produkty trwałe np. makarony, ryże, kasze i oleje.
Znowelizowana ustawa podatku od towarów i usług oraz dotycząca podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych weszła w życie 1 stycznia 2009 roku. Zmiana ta ułatwia dystrybutorom żywności współpracę z organizacjami pozarządowymi, celem zagospodarowania artykułów spożywczych narażonych na zmarnowanie.
Nowelizacja zwalnia przedsiębiorców przekazujących żywność organizacjom pożytku publicznego z konieczności doprowadzenia VAT od tego rodzaju darowizny. Nowelizacje ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych umożliwiają natomiast zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości artykułów spożywczych w przypadku ich darowania na rzecz wyspecjalizowanych organizacji społecznych.
Przekaż żywność bez VAT
Pomagaj bez dodatkowych kosztów
Siedziba
ul. Kwiatowa 2
83-110 Tczew
Korespondencja / magazyn
Rukosin 4
83-113 Turze
Informacje
KRS 0000164712
NIP: 5932379609
REGON: 192924175
Nr konta: Santander 05 1090 2620 0000 0001 4207 6178
Centrala
tel. (58) 588 70 06
biuro.tczew@bankizywnosci.pl
(Pon. - Pt. 7:00 - 15:00)
Koordynacja POPŻ
Maria Jankowska
tel. (58) 588 70 06
maria.jankowska@bankizywnosci.pl
Dystrybucja POPŻ
Justyna Nibus
tel. (58) 588 70 06
justyna.nibus@bankizywnosci.pl
Skontaktuj się z nami
Kontakt do Banku Żywności w Tczewie
Żywność przekazują
Partnerzy wspierający
Partnerzy strategiczni
Bank Żywności w Tczewie z siedzibą w Rukosinie 4 (83-113 Turze), NIP: 5932379609, REGON: 366714641, adres e-mail: biuro.tczew@bankizywnosci.pl, tel. kontaktowy: (58) 588 70 06
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione.
Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz)
Realizacja: Consulting Adam Plutowski