21 stycznia 2025
Każdy z nas ma moc, by zmieniać świat na lepsze. Wystarczy niewielki gest, by zrobić coś dobrego dla tych, którzy najbardziej tego potrzebują.  Również i w tym roku zapraszamy Cię
07 stycznia 2025
Rok 2024 był dla nas czasem intensywnej pracy, zaangażowania i wspólnych działań na rzecz ograniczania marnowania żywności oraz pomocy najbardziej potrzebującym.  Pragniemy podzielić się z Wami pięcioma najważniejszymi dla nas
16 grudnia 2024
W dniach 29-30 listopada 2024 r. Bank Żywności w Tczewie wraz z zaangażowanym gronem wolontariuszy przeprowadził Świąteczną Zbiórkę Żywności. Wydarzenie to, które odbyło się w licznych lokalizacjach na terenie Tczewa,
29 sierpnia 2023

Rozmowa o pieniądzach i zarządzaniu budżetem domowym może być wyzwaniem, szczególnie gdy partner ma skłonności do rozrzutności. Niemniej jednak, otwarty i szczerze prowadzony dialog jest kluczem do zdrowego zarządzania finansami w związku. 

 

Oto kilka podpowiedzi, które mogą pomóc w skutecznej komunikacji na ten temat. Zebraliśmy je dla Was w oparciu o powszechnie dostępną wiedzę psychologiczną w kontekście zarządzania pieniędzmi.

 

Odpowiedni moment i miejsce

 

Unikaj mówienia o finansach w chwili, gdy obie strony są zestresowane lub rozdrażnione. Nie warto więc poruszać tego tematu wówczas, gdy akurat brakuje pieniędzy na koncie czy ktoś z Was jest po nerwowym dniu w pracy. Wybierz spokojny moment, kiedy oboje jesteście gotowi do rozmowy. Ważne jest również, aby wybrać miejsce, gdzie będziecie mogli rozmawiać bez zakłóceń. Rozmowa na tak trudny dla obu stron temat w obecności np. biegających wokół dzieci nie sprzyja spokojnemu dialogowi. 

 

Przed przystąpieniem do rozmowy z partnerem, który ma skłonności do rozrzutności, zrozum jego perspektywę. Może istnieć wiele powodów dla takiego zachowania, takich jak emocje czy nawyki z dzieciństwa. Okazanie przez Ciebie empatii pomoże zbudować atmosferę zaufania.

 

Opowiedz partnerowi o swoich uczuciach i obawach związanych z finansami. Skup się na swoich odczuciach, a nie na oskarżeniu. Na przykład, możesz powiedzieć "Czuję się zaniepokojony/a, gdy widzę, że wydajemy więcej niż mamy".

 

Stosowanie sformułowań w stylu "ja" (np. "Czuję", "Mam obawy") zamiast "ty" (np. "Ty zawsze", "Ty nigdy") pomaga uniknąć oskarżeń i skupić się na swoich uczuciach i potrzebach.

 

Przykłady i cele

 

Przygotuj przykłady sytuacji, które wywołują obawy. To może pomóc partnerowi lepiej zrozumieć, o czym dokładnie mówisz. Unikaj ogólnych stwierdzeń i skup się na konkretnych sytuacjach z Waszego życia. 

 

Warto też wspólnie określić cele finansowe, które chcielibyście osiągnąć jako para. To mogą być krótko- i długoterminowe cele, takie jak oszczędzanie na wakacje, spłacenie długów lub zakup mieszkania. Podkreślenie wspólnego celu może pomóc partnerowi dostrzec wartość oszczędzania.

 

Zaproponujcie wspólnie rozwiązania, które mogą pomóc w poprawie sytuacji finansowej. To może obejmować ustalenie wspólnego budżetu, planowania wydatków czy oszczędzania na konkretne cele. Wspólna praca nad rozwiązaniami może zwiększyć poczucie współodpowiedzialności.

 

Obie strony są ważne

 

Nie zapominaj o słuchaniu partnera. Daj mu szansę wyrażenia swoich myśli i uczuć. Zrozumienie jego punktu widzenia jest kluczowe dla znalezienia kompromisu, a o niego przecież chodzi. 

 

Podczas rozmowy wyznaczcie jasne granice dotyczące wydatków i oszczędności. Ustalajcie zasady, które będą respektowane przez oboje. To może pomóc w uniknięciu konfliktów w przyszłości.

 

Nie można też oczekiwać, że jedna rozmowa rozwiąże wszystkie problemy. Daj partnerowi czas na przemyślenie omawianych kwestii. Warto wrócić do tematu po pewnym czasie, aby podjąć decyzje i ocenić, czy osiągnięto postępy.

 

 

Rozmowa o finansach z partnerem, który ma skłonności do rozrzutności, może być trudna, ale jest niezwykle ważna dla zdrowego zarządzania finansami w związku. Otwarta i szczerze prowadzona komunikacja, empatia, wspólne cele i rozwiązania są kluczowe dla osiągnięcia porozumienia i zdrowej równowagi finansowej. Praca nad tym razem może przynieść długotrwałe korzyści zarówno w relacji, jak i w portfelu.

 

Jeśli interesuje Cię rozszerzenie wiedzy o sposobach na zarządzanie domowymi finansami, zajrzyj również do pozostałych naszych artykułów TUTAJ>>

Jak rozmawiać o pieniądzach z partnerem rozrzutnym?

Siedziba

 

ul. Kwiatowa 2

83-110 Tczew

 

Korespondencja / magazyn

 

Rukosin 4

83-113 Turze

 

Informacje

 

KRS 0000164712

NIP: 5932379609

REGON: 192924175

Nr konta: Santander 05 1090 2620 0000 0001 4207 6178

Centrala

 

tel. (58) 588 70 06

biuro.tczew@bankizywnosci.pl

 

(Pon. - Pt. 7:00 - 15:00)

 

Koordynacja POPŻ

 

Maria Jankowska

tel. (58) 588 70 06

maria.jankowska@bankizywnosci.pl

 

Dystrybucja POPŻ

 

Justyna Nibus

tel. (58) 588 70 06

justyna.nibus@bankizywnosci.pl

Skontaktuj się z nami

Kontakt do Banku Żywności w Tczewie

Chcę pomagać

Start

Żywność przekazują

 Partnerzy  wspierający

Partnerzy strategiczni

Bank Żywności w Tczewie z siedzibą w Rukosinie 4 (83-113 Turze), NIP: 5932379609, REGON: 366714641, adres e-mail: biuro.tczew@bankizywnosci.pl, tel. kontaktowy: (58) 588 70 06

 

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione.

Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz)

 

Realizacja: Consulting Adam Plutowski